RS/VA
A.net/VA
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Princess Anne High Track & Field and Cross Country - Virginia Beach, Virginia
you RUN the place
4400 Virginia Beach Blvd, Virginia Beach, Virginia, 23462, United States
Report
Block
Home
Photos
Blog
News
Videos
Schedule/Results
Records
Athletes
Media
Lindsey Jackson
Photos (
0
)
View
Videos (
2
)
View
News (
4
)
View
Blogs (
0
)
View
Group media
News
Write News
Athlete RSS Feed
Folders
2011 / 2012 - (2 articles)
2012 / 2013 - (2 articles)
All News
Search
2013 Results - Virginia VHSL Beach District Indoor Championships
Published by
RunnerSpace.com/HighSchool
Feb 9th 2013, 12:09am
Comments
Virginia VHSL Beach District Indoor Championships
- Feb 8, 2013
Boo Williams Sportsplex, Hampton, VA, US
Timing/Results by:
Atlantic Coast Timing - Midway Park - NC - Ti
« Filter Results by Team: »
Bayside
First Colonial
Floyd E Kellam
Frank Cox
Green Run
Kempsville
Landstown
Ocean Lakes
Princess Anne
Salem (Virginia Beach)
Tallwood
Men:
55m
|
300m
|
500m
|
1k
|
1600m
|
3200m
|
55h
|
4x200m
|
4x400m
|
4x800m
|
Shot
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
Women:
55m
|
300m
|
500m
|
1k
|
1600m
|
3200m
|
55h
|
4x200m
|
4x400m
|
4x800m
|
Shot
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
Mens 55m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Doyle, Devontay
10
Kempsville
06.48
nwi
2
2
Bowens, Kwamane
12
Salem (Virginia
06.50
nwi
2
3
Griffin, Tramayne
10
Ocean Lakes
06.51
nwi
2
4
Yorkshire, Keonte
10
Tallwood
06.52
nwi
1
5
Scott, Anthony
11
Green Run
06.56
nwi
2
6
Whitaker, Larry
12
Kempsville
06.57
nwi
2
7
Taylor, Levonta
9
Ocean Lakes
06.62
nwi
1
8
greene, raven
12
First Colonial
06.64
nwi
1
9
Smith, Mychael
11
Salem (Virginia
06.67
nwi
1
10
Burton, Kyree
11
Salem (Virginia
06.70
nwi
1
11
Carr, Jaylen
12
Salem (Virginia
06.70
nwi
2
12
Andrews, Michael
12
Kempsville
06.79
nwi
1
Mens 55m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Doyle, Devontay
10
Kempsville
06.51
nwi
2
2
Griffin, Tramayne
10
Ocean Lakes
06.57
nwi
1
6
Scott, Anthony
11
Green Run
06.58
nwi
1
3
Whitaker, Larry
12
Kempsville
06.59
nwi
3
4
Bowens, Kwamane
12
Salem (Virginia
06.60
nwi
4
7
Yorkshire, Keonte
10
Tallwood
06.66
nwi
3
8
greene, raven
12
First Colonial
06.67
nwi
2
8
Smith, Mychael
11
Salem (Virginia
06.67
nwi
4
10
Taylor, Levonta
9
Ocean Lakes
06.68
nwi
4
5
Carr, Jaylen
12
Salem (Virginia
06.73
nwi
5
11
Andrews, Michael
12
Kempsville
06.74
nwi
1
12
Burton, Kyree
11
Salem (Virginia
06.78
nwi
3
13
Lewis, Jason
10
Ocean Lakes
06.82
nwi
2
14
Byron, Trevon
12
Landstown
06.90
nwi
2
15
Fiesta, Javen
11
Princess Anne
06.95
nwi
1
16
Worrell, Keenan
12
Tallwood
06.95
nwi
3
17
Lassiter, Tyler
9
Green Run
06.97
nwi
1
18
Mitchell, Jamie
10
Green Run
07.02
nwi
5
19
Nowden, Tyrell
10
Tallwood
07.03
nwi
5
20
Smith, Justin
9
Landstown
07.04
nwi
4
21
Brickhouse, jamez
10
Bayside
07.08
nwi
2
22
Thomas, Treyvon
9
First Colonial
07.12
nwi
3
23
Stevenson, Josh
12
First Colonial
07.15
nwi
4
24
Glover, Jordan
11
Princess Anne
07.31
nwi
1
Mens 300m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Watts, Quincy
10
Ocean Lakes
35.70
6
2
King Jr., Xavier
11
Bayside
36.21
6
3
Griffin, Tramayne
10
Ocean Lakes
36.24
5
4
Burns, Damond
12
Landstown
36.33
6
5
Salgado, Dijonn
11
Ocean Lakes
36.98
4
6
Loynes-Minter, Teryst
12
Bayside
36.99
5
7
Taylor, Levonta
9
Ocean Lakes
37.55
4
8
Burton, Kyree
11
Salem (Virginia
37.90
5
9
Lassiter, Tyler
9
Green Run
37.91
4
10
Fiesta, Javen
11
Princess Anne
37.94
2
11
Brown, Colten
10
Salem (Virginia
38.09
3
12
Andrews, Michael
12
Kempsville
38.20
3
13
Carr, Jaylen
12
Salem (Virginia
38.41
6
14
Ramnarine, Devin
10
Floyd E Kellam
38.51
4
15
Cason, Zuri
9
Salem (Virginia
38.76
3
16
Byron, Trevon
12
Landstown
38.78
4
17
Tisdale, Trevor
12
Tallwood
38.88
1
18
Green, Joshua
12
Kempsville
39.12
5
19
Smith, Justin
9
Landstown
39.21
2
20
Smith, Mychael
11
Salem (Virginia
39.22
4
21
Brickhouse, jamez
10
Bayside
39.35
2
22
Bridgers, Zaquan
12
First Colonial
39.65
1
23
Whitaker, Larry
12
Kempsville
40.46
3
24
Glover, Jordan
11
Princess Anne
40.54
1
25
Bland, Dwight
12
Green Run
42.05
3
Mens 500m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
O'Connell, Patrick
12
Frank Cox
1:07.46
5
2
Darden, Alex
10
Floyd E Kellam
1:07.75
5
3
Burris, Tayvon
10
Bayside
1:08.39
5
4
Crespo, Alex
12
Bayside
1:08.54
5
5
Smith, Brandon
11
Ocean Lakes
1:08.92
5
6
Singh, Raequan
10
Salem (Virginia
1:09.90
4
7
Alston, Kyle
9
Ocean Lakes
1:10.75
4
8
Darden, Bailey
10
Floyd E Kellam
1:11.07
4
9
Johnson, Devrick
11
Landstown
1:11.73
5
10
Parker, Justin
12
First Colonial
1:12.75
4
11
Fenner, Issah
11
Frank Cox
1:12.81
4
12
Bricker, Aaron
9
Landstown
1:13.07
3
13
Smith, Maciah
11
First Colonial
1:13.56
3
14
Thomas, Keeon
12
Landstown
1:13.64
3
15
Herron, Kevin
11
Tallwood
1:13.85
4
16
Stroud, Erick
9
Tallwood
1:15.55
2
17
Jones, Anthony
9
Ocean Lakes
1:15.98
3
18
Edness, Nathaniel
9
Green Run
1:16.04
2
19
Brown, Kesean
11
Green Run
1:16.15
2
20
Tull, Ndoro
12
Salem (Virginia
1:17.84
2
21
Milbourne, Willia
12
Green Run
1:18.29
1
22
Rawles, Josh
11
Kempsville
1:25.34
1
Mens 1000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Boros, Billy
12
Floyd E Kellam
2:36.64
1
2
morris, brandon
11
First Colonial
2:41.46
1
3
Ellington, Stefvon
12
Tallwood
2:41.67
1
4
Sabourin, Kyle
10
Landstown
2:46.66
1
5
Neubert, David
11
Floyd E Kellam
2:47.88
1
6
Meaux-Charles, Ovey
12
Salem (Virginia
2:48.06
1
7
King, Michael
9
Bayside
2:49.97
1
8
Baez, Nicholas
11
Landstown
2:50.23
1
9
Totten, Jesse
11
Kempsville
2:50.28
1
10
Grieser, Aran
11
Floyd E Kellam
2:50.58
1
11
Hensler, Calvin
12
Salem (Virginia
2:50.71
1
12
Spikes-Jahaan, Omar
11
Tallwood
2:50.99
1
13
Asis, Milan
9
Landstown
2:53.95
1
14
Schleicher, Ryan
9
Ocean Lakes
2:54.92
1
15
Dietz, Noah
11
Frank Cox
2:57.49
1
16
Bradford, Derrick
10
Tallwood
2:59.70
1
17
Riley, Noah
11
Ocean Lakes
3:00.31
1
18
Rodriques, Juan
12
Salem (Virginia
3:01.10
1
19
Dowdy, Matt
10
Ocean Lakes
3:01.64
1
20
Bungert, Paul
11
Kempsville
3:02.20
1
21
Cross, Shakeem
10
Green Run
3:02.25
1
22
Mager, Robert
10
Frank Cox
3:07.72
1
23
Pogue, Zachary
11
First Colonial
3:08.38
1
24
Moto, James
10
First Colonial
3:09.45
1
25
Marsillac, Gustavo
9
Princess Anne
3:12.27
1
26
Mason, Will
12
Frank Cox
3:14.59
1
27
Kear, Tomas
10
Kempsville
3:14.90
1
28
Strayhorn, Jamal
9
Green Run
3:18.74
1
Mens 1600m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Boros, Billy
12
Floyd E Kellam
4:19.19
1
2
Flood, Chad
11
Tallwood
4:28.72
1
3
Will, John
11
Ocean Lakes
4:29.95
1
4
Read, Daniel
11
Ocean Lakes
4:38.39
1
5
Stirling, Calhoun
10
Ocean Lakes
4:39.27
1
6
Wiley-Miller, Giavanni
11
Landstown
4:41.72
1
7
Fissenger, Edward
11
First Colonial
4:45.02
1
8
Dowdy, Chris
12
Frank Cox
4:45.77
1
9
Baloy, Scott
11
Landstown
4:48.57
1
10
Sulcer, Jordan
9
Landstown
4:55.36
1
11
Drew, Ryan
9
Floyd E Kellam
5:00.52
1
12
Rayford, Kadeem
11
Tallwood
5:11.28
1
13
Alao, Babadamilo
10
Kempsville
5:11.41
1
14
Lay, Daniel
9
Kempsville
5:11.43
1
15
Brown, Kc
12
Frank Cox
5:12.21
1
16
Bannon, Jack
10
Frank Cox
5:12.59
1
17
Marshal, Thomas Blais
11
First Colonial
5:13.35
1
18
Morgan, La'Darrius
10
Tallwood
5:14.01
1
19
Desantis, Logan
11
Green Run
5:23.49
1
20
Tubb, Joshua
12
Princess Anne
5:29.68
1
21
Piedra, Isaiah
9
Green Run
5:49.04
1
Mens 3200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Will, John
11
Ocean Lakes
10:04.42
1
2
Flood, Chad
11
Tallwood
10:10.98
1
3
Fullmer, Max
10
Ocean Lakes
10:30.16
1
4
Burgess, Billy
12
Frank Cox
10:32.28
1
5
Redmond, Travis
9
First Colonial
10:32.34
1
6
Stirling, Calhoun
10
Ocean Lakes
10:33.71
1
7
Read, Daniel
11
Ocean Lakes
10:38.93
1
8
Zarkowski, Ryan
10
Floyd E Kellam
10:39.20
1
9
Manetz, Kyle
10
Ocean Lakes
10:48.41
1
10
Davila, Marco
11
Tallwood
10:54.90
1
11
Kunsch, Alex
9
Landstown
11:08.49
1
12
Castello, Walter
11
Landstown
11:17.80
1
13
McDonald, Christian
9
Floyd E Kellam
11:20.72
1
14
Drew, Ryan
9
Floyd E Kellam
11:20.97
1
15
Mathewson, Mike
9
Landstown
11:33.44
1
16
Henderson, James
10
Tallwood
11:34.32
1
17
Joyce, Hunter
12
Salem (Virginia
12:01.93
1
Mens 55m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Watts, Quincy
10
Ocean Lakes
07.74
nwi
2
2
White, Malcolm
12
Tallwood
07.86
nwi
2
3
Boone, Noah
9
Landstown
07.87
nwi
2
4
Bland, Dwight
12
Green Run
07.88
nwi
1
5
Weaver, Khiry
12
First Colonial
08.06
nwi
2
6
Williams, Anthony
9
Landstown
08.06
nwi
1
7
Lawrence, Justin
10
Tallwood
08.13
nwi
2
8
Cason, Andre
12
Salem (Virginia
08.15
nwi
2
9
Bailey, Corey
12
Tallwood
08.32
nwi
1
10
Trotman, Jermaine
9
Green Run
08.89
nwi
1
11
Butts, Malik
9
Salem (Virginia
09.25
nwi
1
12
Hasher, Reid
10
Kempsville
09.41
nwi
1
Mens 55m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Watts, Quincy
10
Ocean Lakes
07.78
nwi
3
2
White, Malcolm
12
Tallwood
07.95
nwi
2
3
Boone, Noah
9
Landstown
07.99
nwi
1
4
Weaver, Khiry
12
First Colonial
08.06
nwi
2
5
Lawrence, Justin
10
Tallwood
08.08
nwi
3
6
Cason, Andre
12
Salem (Virginia
08.11
nwi
1
7
Williams, Anthony
9
Landstown
08.12
nwi
2
8
Bland, Dwight
12
Green Run
08.19
nwi
3
9
Bailey, Corey
12
Tallwood
08.54
nwi
1
10
Trotman, Jermaine
9
Green Run
08.99
nwi
1
11
Butts, Malik
9
Salem (Virginia
09.37
nwi
3
12
Hasher, Reid
10
Kempsville
09.44
nwi
2
13
Downing, Connor
12
Kempsville
09.58
nwi
3
14
Clark, Niairi
9
Salem (Virginia
09.69
nwi
1
15
Trotman, Tyriuq
11
Landstown
09.74
nwi
2
16
Jordan, Kenneth
9
First Colonial
10.80
nwi
2
Mens 4x200m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Ocean Lakes
1:31.12
2
2
Relay Team
Salem (Virginia
1:31.94
2
3
Relay Team
Kempsville
1:32.07
2
4
Relay Team
Bayside
1:33.66
2
5
Relay Team
Tallwood
1:34.82
1
6
Relay Team
Landstown
1:35.02
2
7
Relay Team
Green Run
1:35.23
1
8
Relay Team
First Colonial
1:36.53
1
Mens 4x400m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Bayside
3:28.17
2
2
Relay Team
Tallwood
3:31.46
2
3
Relay Team
Landstown
3:34.41
1
4
Relay Team
Salem (Virginia
3:35.55
2
5
Relay Team
Green Run
3:47.57
1
6
Relay Team
Ocean Lakes
3:56.71
2
Mens 4x800m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Ocean Lakes
8:19.01
1
2
Relay Team
Floyd E Kellam
8:21.25
1
3
Relay Team
Landstown
8:21.67
1
4
Relay Team
Tallwood
8:28.64
1
5
Relay Team
Frank Cox
8:28.65
1
6
Relay Team
Salem (Virginia
8:49.37
1
7
Relay Team
Bayside
8:59.17
1
8
Relay Team
First Colonial
9:02.20
1
9
Relay Team
Kempsville
9:18.62
1
10
Relay Team
Green Run
9:36.08
1
Mens Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Davis, Jaja
12
Landstown
55-05.25
(16.90m)
1
2
Moreno, Hunter
12
Floyd E Kellam
49-11.00
(15.21m)
1
3
Rimarski, David
11
Kempsville
48-03.75
(14.73m)
1
4
Perry, Timothy
12
Landstown
43-07.50
(13.30m)
1
5
Howlett, Justin
11
Kempsville
42-03.75
(12.90m)
1
6
Robinson, Simeyon
12
First Colonial
42-03.75
(12.90m)
1
7
Walton, Masaddiq
11
Ocean Lakes
41-05.50
(12.64m)
1
8
Ankney, Joseph
11
Kempsville
41-00.50
(12.51m)
1
9
Sullivan, Bryce
11
Frank Cox
40-03.50
(12.28m)
1
10
Rohde, Stephen
11
Tallwood
37-04.00
(11.38m)
1
11
Purnell, Zachary
12
Salem (Virginia
36-04.25
(11.08m)
1
12
Odegaard, Kurt
10
Tallwood
36-04.00
(11.07m)
1
13
Motuapuaka, Liomata
10
Salem (Virginia
35-00.50
(10.68m)
1
14
Nnadi, Derrick
11
Ocean Lakes
34-03.75
(10.46m)
1
15
Jolley, Illyan
9
Tallwood
34-02.75
(10.43m)
1
16
Godfrey, Joshua
11
Ocean Lakes
33-06.75
(10.23m)
1
17
Dove, Zackary
11
Salem (Virginia
31-06.00
(9.60m)
1
18
Reynolds, Justin
9
Princess Anne
27-11.25
(8.52m)
1
Mens High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Batey, Devante
12
Bayside
6-00.00
(1.83m)
1
2
Weaver, Khiry
12
First Colonial
5-08.00
(1.73m)
1
3
Poore, Aaron
12
Ocean Lakes
5-08.00
(1.73m)
1
3
Herron, Kevin
11
Tallwood
5-08.00
(1.73m)
1
5
Holley, Markale
10
Green Run
5-08.00
(1.73m)
1
6
Trotman, Jermaine
9
Green Run
5-06.00
(1.68m)
1
--
Dunbar, Steven
11
Tallwood
NH
(--)
1
--
Liverpool, Ronte
8
Landstown
NH
(--)
1
--
Lipscomb, Avaree
10
Salem (Virginia
NH
(--)
1
--
Price, Bobby
9
First Colonial
NH
(--)
1
--
Cooper, Collis
9
First Colonial
NH
(--)
1
--
Boone, Noah
9
Landstown
NH
(--)
1
--
Pezzella, Ian
10
Kempsville
NH
(--)
1
Mens Long Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Moore, Rafael
12
Tallwood
22-11.75
(7.00m)
nwi
1
2
Doyle, Devontay
10
Kempsville
22-01.50
(6.74m)
nwi
1
3
Banks, Vernon
12
Salem (Virginia
21-04.50
(6.52m)
nwi
1
4
Xcoleman, Taj
12
Frank Cox
21-02.50
(6.46m)
nwi
1
5
Watts, Quincy
10
Ocean Lakes
20-10.00
(6.35m)
nwi
1
6
Bowens, Kwamane
12
Salem (Virginia
20-08.00
(6.30m)
nwi
1
7
Cason, Andre
12
Salem (Virginia
20-06.50
(6.26m)
nwi
1
8
Mitchell, Jamie
10
Green Run
20-06.50
(6.26m)
nwi
1
9
Scott, Anthony
11
Green Run
20-04.50
(6.21m)
nwi
1
10
Byron, Trevon
12
Landstown
20-00.50
(6.11m)
nwi
1
11
Brown, Colten
10
Salem (Virginia
19-10.50
(6.06m)
nwi
1
12
Lassiter, Tyler
9
Green Run
19-10.00
(6.05m)
nwi
1
13
Weaver, Khiry
12
First Colonial
19-05.50
(5.93m)
nwi
1
14
Fiesta, Javen
11
Princess Anne
18-10.00
(5.74m)
nwi
1
15
Echols, Deandre
12
Landstown
18-09.50
(5.73m)
nwi
1
16
Poore, Aaron
12
Ocean Lakes
18-09.25
(5.72m)
nwi
1
17
Pezzella, Ian
10
Kempsville
18-08.00
(5.69m)
nwi
1
18
Martin, Dajuan
12
Landstown
18-07.00
(5.66m)
nwi
1
19
Worrell, Keenan
12
Tallwood
17-11.50
(5.47m)
nwi
1
20
Meyers, Anthony
11
Kempsville
17-00.50
(5.19m)
nwi
1
21
Thomas, Treyvon
9
First Colonial
16-03.50
(4.97m)
nwi
1
--
Nowden, Tyrell
10
Tallwood
FOUL
(--)
nwi
1
--
Glover, Jordan
11
Princess Anne
FOUL
(--)
nwi
1
--
Brice, Jaylin
12
Frank Cox
FOUL
(--)
nwi
1
Mens Triple Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Doyle, Devontay
10
Kempsville
46-08.00
(14.22m)
nwi
1
2
Dunbar, Steven
11
Tallwood
45-00.50
(13.73m)
nwi
1
3
Weaver, Khiry
12
First Colonial
44-07.00
(13.59m)
nwi
1
4
Moore, Rafael
12
Tallwood
44-01.00
(13.44m)
nwi
1
5
Byron, Trevon
12
Landstown
42-04.50
(12.92m)
nwi
1
6
Herron, Kevin
11
Tallwood
41-06.00
(12.65m)
nwi
1
7
Brice, Jaylin
12
Frank Cox
41-03.00
(12.57m)
nwi
1
8
Echols, Deandre
12
Landstown
40-10.50
(12.46m)
nwi
1
9
Nowden, Tyrell
10
Tallwood
40-07.50
(12.38m)
nwi
1
10
Cason, Andre
12
Salem (Virginia
40-02.00
(12.24m)
nwi
1
11
Singh, Raequan
10
Salem (Virginia
39-11.50
(12.18m)
nwi
1
12
Fiesta, Javen
11
Princess Anne
39-05.00
(12.01m)
nwi
1
13
Crespo, Alex
12
Bayside
39-04.50
(12.00m)
nwi
1
14
greene, raven
12
First Colonial
39-03.25
(11.97m)
nwi
1
15
White, Malcolm
12
Tallwood
38-08.50
(11.80m)
nwi
1
16
Thomas, Treyvon
9
First Colonial
37-04.50
(11.39m)
nwi
1
17
Brown, Kesean
11
Green Run
36-11.50
(11.26m)
nwi
1
18
Trotman, Jermaine
9
Green Run
36-00.50
(10.99m)
nwi
1
19
Jacobsen, Jake
10
Kempsville
33-06.50
(10.22m)
nwi
1
--
Davis, Racheed
12
Ocean Lakes
ND
(--)
nwi
1
--
Smith, Treyvon
12
Green Run
FOUL
(--)
nwi
1
--
Meyers, Anthony
11
Kempsville
FOUL
(--)
nwi
1
Mens Pole Vault
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Tran, Andrew
12
Kempsville
11-06.00
(3.51m)
1
2
Moomaw, John
10
Ocean Lakes
11-00.00
(3.35m)
1
3
Jackson, Haniel
12
Kempsville
10-06.00
(3.20m)
1
4
Walters, Beau
10
Landstown
10-00.00
(3.05m)
1
5
Soria, Neil
11
Landstown
10-00.00
(3.05m)
1
6
Carey, Erik
11
Ocean Lakes
9-06.00
(2.90m)
1
7
Alao, Babadamilo
10
Kempsville
9-06.00
(2.90m)
1
8
Dickson, Kendall
10
First Colonial
9-00.00
(2.74m)
1
--
Rayford, Kadeem
11
Tallwood
NH
(--)
1
--
Morgan, La'Darrius
10
Tallwood
NH
(--)
1
--
Burke, Derren
10
First Colonial
NH
(--)
1
--
Pierson, Dylan
10
Landstown
NH
(--)
1
Womens 55m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Lott, Leah
12
Landstown
07.29
nwi
2
2
Taliaferro, Briana
11
Landstown
07.38
nwi
2
3
Mcfayden, Timesha
12
Kempsville
07.46
nwi
2
4
Glenn, kyra
11
Ocean Lakes
07.47
nwi
2
5
Snowden, La Kyra
10
First Colonial
07.51
nwi
2
6
Butler, Destiny
12
Kempsville
07.54
nwi
1
7
Smith, Mykia
9
First Colonial
07.59
nwi
1
8
Gundran, Jada
12
Tallwood
07.67
nwi
2
9
Cuffee, Latisha
12
Green Run
07.71
nwi
1
10
Jackson, Lindsey
10
Princess Anne
07.75
nwi
1
11
Baldwin, Keeajah
12
Tallwood
07.84
nwi
1
Womens 55m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Taliaferro, Briana
11
Landstown
07.32
nwi
5
2
Lott, Leah
12
Landstown
07.34
nwi
3
3
Mcfayden, Timesha
12
Kempsville
07.44
nwi
2
4
Glenn, kyra
11
Ocean Lakes
07.46
nwi
1
6
Snowden, La Kyra
10
First Colonial
07.51
nwi
2
7
Butler, Destiny
12
Kempsville
07.53
nwi
1
8
Smith, Mykia
9
First Colonial
07.65
nwi
3
9
Cuffee, Latisha
12
Green Run
07.69
nwi
5
5
Gundran, Jada
12
Tallwood
07.72
nwi
4
10
Gist, Cee Asha
9
Landstown
07.75
nwi
4
11
Jackson, Lindsey
10
Princess Anne
07.75
nwi
5
12
Baldwin, Keeajah
12
Tallwood
07.80
nwi
2
13
Allen, Alexis
9
Salem (Virginia
07.83
nwi
5
14
Valentine, Erica
11
Green Run
07.84
nwi
1
15
nevels, jazmine
12
First Colonial
07.89
nwi
3
16
Vines, Quanda
9
Salem (Virginia
07.91
nwi
3
17
Gibson, Victoria
9
Princess Anne
07.94
nwi
1
18
Murray, Monique
11
Princess Anne
08.00
nwi
2
19
Harrell, Jinah
10
Bayside
08.09
nwi
4
20
Johnson, Jasmine
11
Tallwood
08.12
nwi
5
21
Caron, Elizabeth
12
Green Run
08.15
nwi
4
22
Kwamani, Armani
10
Bayside
08.17
nwi
1
23
Hutchison, Asia
11
Frank Cox
08.23
nwi
2
24
Davis, Caroline
10
Frank Cox
08.29
nwi
1
25
Fakunmoju, Alexis
9
Floyd E Kellam
08.32
nwi
3
26
Weers, Riley
10
Frank Cox
08.41
nwi
4
27
Hill, Justice
9
Ocean Lakes
08.47
nwi
3
28
Naughton, Bre-Anne
12
Salem (Virginia
08.90
nwi
5
--
Vonner, Alexia
11
Kempsville
FS
nwi
4
Womens 300m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
McCarty, Madeleine
11
Floyd E Kellam
41.47
6
2
Kamara, Wade Watta
12
Green Run
42.34
6
3
White, Sheila
12
Salem (Virginia
42.53
5
4
Taliaferro, Briana
11
Landstown
42.90
6
5
Cooper, Clarissa
11
Ocean Lakes
43.06
6
6
Sampson, Chrystine
11
Ocean Lakes
43.34
6
7
Hamer, Sydney
11
Ocean Lakes
43.42
5
8
Smith, Mykia
9
First Colonial
43.68
5
9
Cuffee, Latisha
12
Green Run
44.23
5
10
Tuggle, Tamar
9
Ocean Lakes
44.42
4
11
Durrett, Kiara
10
Kempsville
44.57
5
12
McCullough, Symone
11
Salem (Virginia
44.58
3
13
Glenn, kyra
11
Ocean Lakes
44.67
5
14
McKinsey, Maya
11
Tallwood
44.71
4
15
Worthy, Amanda
12
Landstown
44.82
3
16
williams, shakylah
11
First Colonial
44.90
4
17
Russell, Kazia
9
Kempsville
45.01
4
18
Perry, Dya'mond
12
Tallwood
45.24
3
19
Walter, Summer
12
Bayside
45.38
6
20
Alwine, Meredith
9
Floyd E Kellam
45.68
3
21
Murray, Monique
11
Princess Anne
46.00
3
22
Myrick, Cierra
10
Princess Anne
46.47
2
23
Baldwin, Keeajah
12
Tallwood
46.69
3
24
Burton, Kalynn
10
Bayside
47.09
2
25
Hutchison, Asia
11
Frank Cox
47.52
2
26
Mcfayden, Timesha
12
Kempsville
47.53
4
27
Harris, Hannah
9
Princess Anne
48.26
2
28
White, Jade
9
Salem (Virginia
48.39
2
29
Johnson, Kayla
10
Bayside
49.34
1
30
Stephens, Mia
10
Frank Cox
49.52
1
31
Gregg, Brittney
10
First Colonial
50.26
2
32
Hines, Shakyla
10
Green Run
50.27
1
Womens 500m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Lambert, Michaela
12
Green Run
1:18.25
5
2
McCarty, Madeleine
11
Floyd E Kellam
1:19.15
5
3
Reid, Khadijah
9
Tallwood
1:21.41
5
4
Browne, Keana
11
Landstown
1:21.59
4
5
Walter, Summer
12
Bayside
1:22.17
5
6
Bernhard, Lauren
9
Floyd E Kellam
1:22.77
5
7
Leszczynski, Megan
12
Frank Cox
1:23.36
5
8
Gibson, Audrey
9
Princess Anne
1:23.64
4
9
Reynolds, Taeyana
10
Salem (Virginia
1:23.91
4
10
Mabry, Andi
9
Floyd E Kellam
1:24.03
4
11
Valentine, Erica
11
Green Run
1:24.26
4
12
Gippe, Lindsay
10
Kempsville
1:25.83
2
13
Lee, Dayana
9
Landstown
1:25.92
3
14
Crespo, Stephanie
9
Bayside
1:25.94
3
15
Jackson, Lindsey
10
Princess Anne
1:26.32
3
16
Burnett, Dejonee
11
Tallwood
1:28.32
2
17
Saunders, Camille
10
Ocean Lakes
1:28.38
4
18
Gippe, Ashley
10
Kempsville
1:28.43
2
19
Wyatt, Rachel
12
Princess Anne
1:28.52
3
20
Velasco, Sheila
11
Ocean Lakes
1:28.96
2
21
Shulterbrandt, Siana
11
Tallwood
1:30.93
2
22
McGovern, Lauren
9
Frank Cox
1:31.74
1
23
Coore, Sabria
10
Kempsville
1:33.45
3
24
Leonard, Jaelan
9
Landstown
1:33.63
1
25
Hall, Ravonna
9
Bayside
1:34.14
3
26
Lee, Diamond
11
Green Run
1:34.22
1
27
Jones, Michelle
9
Frank Cox
1:35.53
1
28
Hazelwood, Jazminn
12
Salem (Virginia
1:44.05
1
Womens 1000m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Lewis, Rachel
11
Floyd E Kellam
3:03.53
1
2
Bethune, Olivia
11
Ocean Lakes
3:08.92
1
3
Briales, Ariel
12
Princess Anne
3:10.39
1
4
Jackson, Erica
10
Ocean Lakes
3:12.77
1
5
Clanton, Nicole
11
Ocean Lakes
3:13.26
1
6
Fisher, Kayla
10
Landstown
3:15.18
1
7
Rohler, Kelsie
11
Tallwood
3:19.30
1
8
Bain, Kyra
9
Princess Anne
3:22.96
1
9
Magnant, Katie
10
Ocean Lakes
3:25.00
1
10
Effinger, Daphne
11
Floyd E Kellam
3:26.57
1
11
Posey, Clare
9
Princess Anne
3:30.56
1
12
Pena, Samantha
10
Green Run
3:32.70
1
13
Brokaw, Marissa
11
Green Run
3:33.35
1
14
Johnson, Sabrina
10
Landstown
3:41.61
1
15
Williamson, Chloe
9
First Colonial
3:41.61
1
16
Platon, Mea Jasmin
11
Landstown
3:42.71
1
17
Suchil, Malia
9
Kempsville
3:46.13
1
18
Mann, Caitlynn
11
Kempsville
3:49.00
1
19
Bailey, Tiana
12
Tallwood
5:06.18
1
Womens 1600m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Motley, Abby
12
Floyd E Kellam
5:06.67
1
2
Park, Nicole
11
Ocean Lakes
5:09.40
1
3
Anderson, Morgan
12
First Colonial
5:12.96
1
4
Jackson, Erica
10
Ocean Lakes
5:18.37
1
5
Fisher, Kayla
10
Landstown
5:22.50
1
6
Aydlett, Margaret
9
Tallwood
5:23.12
1
7
Boyce, Rachel
9
Ocean Lakes
5:24.19
1
8
Ragle, Nina
10
Tallwood
5:37.25
1
9
Marshall, Maggie
9
Princess Anne
5:47.71
1
10
Borja, Taylor
12
Frank Cox
5:52.42
1
11
Preti, Megan
12
Frank Cox
5:53.15
1
12
Wright, Julia
9
Princess Anne
6:02.99
1
13
Briales, Ariel
12
Princess Anne
6:04.51
1
14
Holloran, Jessica
12
Kempsville
6:31.48
1
15
Rivera-Cortes, Lysette
12
Landstown
6:40.64
1
16
Lake, Mikalah
11
Landstown
6:43.16
1
17
Parker, Savannah
10
Kempsville
6:58.25
1
18
Kadi, Sophia
9
Tallwood
7:03.40
1
Womens 3200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Park, Nicole
11
Ocean Lakes
11:15.08
1
2
Motley, Abby
12
Floyd E Kellam
11:23.22
1
3
Anderson, Morgan
12
First Colonial
11:51.11
1
4
Aydlett, Margaret
9
Tallwood
12:06.82
1
5
Boyce, Rachel
9
Ocean Lakes
12:11.58
1
6
Williams, Emily
10
Floyd E Kellam
12:13.07
1
7
Magnant, Allison
10
Ocean Lakes
12:13.87
1
8
Libasci, Amanda
9
Ocean Lakes
12:16.93
1
9
Fanelty, Chloe
10
Tallwood
12:38.41
1
10
Taylor, Chloe
11
First Colonial
13:02.62
1
Womens 55m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Lott, Leah
12
Landstown
08.14
nwi
2
2
Sampson, Chrystine
11
Ocean Lakes
08.69
nwi
2
3
Lacey, Chenera
12
Frank Cox
08.77
nwi
2
4
Agnew, Paige
12
Ocean Lakes
09.08
nwi
2
5
Walter, Summer
12
Bayside
09.17
nwi
2
6
Gundran, Jada
12
Tallwood
09.18
nwi
1
7
Allen, Alexis
9
Salem (Virginia
09.31
nwi
1
8
Shulterbrandt, Siana
11
Tallwood
09.65
nwi
1
9
Dennis, Cydney
11
Princess Anne
10.08
nwi
1
10
Parker, Jonelle
10
First Colonial
10.21
nwi
1
11
Clark, Chienne
11
Salem (Virginia
11.35
nwi
1
Womens 55m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Lott, Leah
12
Landstown
08.34
nwi
3
2
Lacey, Chenera
12
Frank Cox
08.62
nwi
2
3
Draper, Margaret
11
Tallwood
08.72
nwi
1
4
Walter, Summer
12
Bayside
08.84
nwi
2
5
Sampson, Chrystine
11
Ocean Lakes
08.88
nwi
1
6
Agnew, Paige
12
Ocean Lakes
09.10
nwi
3
7
Gundran, Jada
12
Tallwood
09.11
nwi
3
8
Allen, Alexis
9
Salem (Virginia
09.37
nwi
1
9
Shulterbrandt, Siana
11
Tallwood
09.60
nwi
1
10
Parker, Jonelle
10
First Colonial
10.30
nwi
2
11
Dennis, Cydney
11
Princess Anne
10.32
nwi
2
12
Clark, Chienne
11
Salem (Virginia
11.59
nwi
3
13
Davis-Vallejo, Jasmine
11
Frank Cox
12.05
nwi
2
Womens 4x200m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Landstown
1:45.28
2
2
Relay Team
Ocean Lakes
1:47.31
2
3
Relay Team
First Colonial
1:48.59
2
4
Relay Team
Kempsville
1:49.34
2
5
Relay Team
Salem (Virginia
1:51.97
2
6
Relay Team
Tallwood
1:52.00
1
7
Relay Team
Green Run
1:53.43
1
8
Relay Team
Floyd E Kellam
1:53.66
2
9
Relay Team
Princess Anne
1:54.41
1
10
Relay Team
Bayside
1:56.58
1
11
Relay Team
Frank Cox
2:01.87
1
Womens 4x400m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Floyd E Kellam
4:05.83
2
2
Relay Team
Green Run
4:09.78
2
3
Relay Team
Tallwood
4:12.39
2
4
Relay Team
Landstown
4:14.43
1
5
Relay Team
Ocean Lakes
4:17.28
2
6
Relay Team
Salem (Virginia
4:19.24
1
7
Relay Team
First Colonial
4:25.18
2
8
Relay Team
Princess Anne
4:27.68
1
9
Relay Team
Kempsville
4:33.38
2
10
Relay Team
Bayside
4:37.35
1
Womens 4x800m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Ocean Lakes
9:40.17
1
2
Relay Team
Floyd E Kellam
9:57.05
1
3
Relay Team
Tallwood
10:19.73
1
4
Relay Team
Frank Cox
10:48.07
1
5
Relay Team
Green Run
10:48.93
1
6
Relay Team
Princess Anne
10:54.60
1
7
Relay Team
First Colonial
10:57.35
1
8
Relay Team
Landstown
11:17.17
1
9
Relay Team
Kempsville
11:46.77
1
Womens Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Doyle, Deandra
12
Kempsville
37-07.25
(11.46m)
1
2
Sawyer, Phontavia
10
First Colonial
36-05.50
(11.11m)
1
3
Story, Ebony
11
Green Run
33-10.00
(10.31m)
1
4
Hinton, Jada
11
Landstown
32-08.25
(9.96m)
1
5
Thomas, Mailani
11
Landstown
31-06.00
(9.60m)
1
6
Walter, Summer
12
Bayside
31-03.00
(9.53m)
1
7
Henderson, Dominique
9
First Colonial
30-07.00
(9.32m)
1
8
Smith, Ambria
9
Tallwood
29-10.25
(9.10m)
1
9
Oliphant, Haley
10
First Colonial
29-09.00
(9.07m)
1
10
Brown, Nicolette
11
Kempsville
29-01.50
(8.88m)
1
11
Pearson, Tiffany
10
Landstown
29-01.00
(8.86m)
1
12
Green, Paige
12
Tallwood
29-00.25
(8.85m)
1
13
Besinaiz, Brianna
10
Ocean Lakes
28-04.00
(8.64m)
1
14
Rhue, Krista
10
Kempsville
28-01.00
(8.56m)
1
15
Hafley, Lauren
10
Tallwood
27-04.25
(8.34m)
1
15
Preti, Merrick
10
Frank Cox
27-04.25
(8.34m)
1
17
Brown, Kayla
9
Princess Anne
27-00.00
(8.23m)
1
18
Parker, Kitten
10
Kempsville
26-10.75
(8.20m)
1
19
Johnson, Jasmine
9
Salem (Virginia
21-11.50
(6.69m)
1
20
Edwards, Kayla
9
Princess Anne
21-06.75
(6.57m)
1
21
Colna, Brooke
11
Bayside
17-11.25
(5.47m)
1
Womens High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Lacey, Chenera
12
Frank Cox
5-06.00
(1.68m)
1
2
Walter, Summer
12
Bayside
5-00.00
(1.52m)
1
3
Agnew, Paige
12
Ocean Lakes
4-08.00
(1.42m)
1
4
Shaw, Sydney
11
Tallwood
4-08.00
(1.42m)
1
5
Shulterbrandt, Siana
11
Tallwood
4-08.00
(1.42m)
1
6
Clark, Niya
11
Landstown
4-06.00
(1.37m)
1
6
Draper, Margaret
11
Tallwood
4-06.00
(1.37m)
1
8
Perry, Dya'mond
12
Tallwood
4-06.00
(1.37m)
1
8
Browne, Keana
11
Landstown
4-06.00
(1.37m)
1
10
Stephens, Mia
10
Frank Cox
4-04.00
(1.32m)
1
--
Hall, Ravonna
9
Bayside
NH
(--)
1
--
Johnson, Kayla
10
Bayside
NH
(--)
1
--
Gibson, Audrey
9
Princess Anne
NH
(--)
1
--
Dee, Morgan
10
Green Run
NH
(--)
1
--
Wood, Nisha
12
Princess Anne
NH
(--)
1
--
Gibson, Victoria
9
Princess Anne
NH
(--)
1
Womens Long Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Lott, Leah
12
Landstown
18-09.00
(5.72m)
nwi
1
2
Taliaferro, Briana
11
Landstown
17-10.00
(5.44m)
nwi
1
3
Butler, Destiny
12
Kempsville
17-09.50
(5.42m)
nwi
1
4
Walter, Summer
12
Bayside
17-05.50
(5.32m)
nwi
1
5
Lacey, Chenera
12
Frank Cox
16-10.50
(5.14m)
nwi
1
6
Dennis, Cydney
11
Princess Anne
16-09.00
(5.11m)
nwi
1
7
white, briana
11
First Colonial
16-06.25
(5.04m)
nwi
1
8
Tuggle, Tamar
9
Ocean Lakes
16-05.00
(5.00m)
nwi
1
9
Gibson, Victoria
9
Princess Anne
16-04.00
(4.98m)
nwi
1
10
Perry, Dya'mond
12
Tallwood
15-06.50
(4.74m)
nwi
1
11
Vonner, Alexia
11
Kempsville
15-06.00
(4.72m)
nwi
1
12
Hall, Ravonna
9
Bayside
15-03.00
(4.65m)
nwi
1
13
Gundran, Jada
12
Tallwood
15-01.25
(4.60m)
nwi
1
14
Stephens, Mia
10
Frank Cox
14-09.25
(4.50m)
nwi
1
15
Cooper, Taylor
11
Tallwood
14-07.25
(4.45m)
nwi
1
16
williams, shakylah
11
First Colonial
14-06.25
(4.43m)
nwi
1
17
Gibson, Audrey
9
Princess Anne
13-09.25
(4.20m)
nwi
1
18
Kwamani, Armani
10
Bayside
13-05.00
(4.09m)
nwi
1
19
Williams, Delaney
11
Green Run
11-10.50
(3.62m)
nwi
1
--
Caron, Elizabeth
12
Green Run
FOUL
(--)
nwi
1
Womens Triple Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Lott, Leah
12
Landstown
37-02.00
(11.33m)
nwi
1
2
white, briana
11
First Colonial
36-07.00
(11.15m)
nwi
1
3
Draper, Margaret
11
Tallwood
34-11.50
(10.66m)
nwi
1
4
Lacey, Chenera
12
Frank Cox
34-05.25
(10.50m)
nwi
1
5
Taliaferro, Briana
11
Landstown
33-10.50
(10.33m)
nwi
1
6
Walter, Summer
12
Bayside
33-09.00
(10.29m)
nwi
1
7
Tuggle, Tamar
9
Ocean Lakes
33-08.00
(10.26m)
nwi
1
8
Gundran, Jada
12
Tallwood
32-10.50
(10.02m)
nwi
1
9
nevels, jazmine
12
First Colonial
31-07.50
(9.64m)
nwi
1
10
williams, shakylah
11
First Colonial
30-02.50
(9.21m)
nwi
1
11
Hall, Ravonna
9
Bayside
29-03.50
(8.93m)
nwi
1
12
Johnson, Jasmine
11
Tallwood
28-08.25
(8.74m)
nwi
1
13
Harrell, Jinah
10
Bayside
28-07.50
(8.72m)
nwi
1
14
Williams, Delaney
11
Green Run
26-05.00
(8.05m)
nwi
1
Womens Pole Vault
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
meeks, jaqueline
11
First Colonial
11-06.00
(3.51m)
1
2
Walter, Summer
12
Bayside
9-06.00
(2.90m)
1
3
Williams, Rachael
10
Ocean Lakes
8-06.00
(2.59m)
1
4
baxter, tasia
11
First Colonial
8-00.00
(2.44m)
1
5
Coore, Sabria
10
Kempsville
8-00.00
(2.44m)
1
6
Neal, Tia
12
Tallwood
8-00.00
(2.44m)
1
7
Borgia, Samantha
12
Kempsville
8-00.00
(2.44m)
1
10
Pena, Samantha
10
Green Run
7-00.00
(2.13m)
1
8
Barbachem, Brianna
12
Princess Anne
7-00.00
(2.13m)
1
9
Harrell, Jinah
10
Bayside
7-00.00
(2.13m)
1
11
godfrey, heidi
11
First Colonial
6-06.00
(1.98m)
1
--
Gross, Caroline
9
Floyd E Kellam
NH
(--)
1
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Hashtags
#virginia
#vhsl
#beach
#district
#indoor
#championships
#track
#field
More news
2013 Results - CNU Showcase
353 shares:
Virginia VHSL Beach District Indoor Championships
,
Atlantic Coast Timing/ehm Race Management - Midway Park - NC - Timing Company
,
Bayside High Track & Field and Cross Country - Virginia Beach, Virginia
,
DyeStat.com
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Princess Anne High Track & Field and Cross Country - Virginia Beach, Virginia
Year
Videos
News
Photos
Blogs
2015
23
8
2014
8
13
2013
27
15
2012
4
18
2011
5
10
2010
8
Show 3 more
Hashtags
#virginia
#vhsl
#beach
#district
#indoor
#championships
#track
#field
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!